Däitsch Modalverben Virtrag

Léif Frënn, an dësem Däitschen Unterrecht Modalverben Mir wäerte d'Thema behandelen. Op Däitsch Modalverben geruff 6 Hëllefsverben huet. Dës ginn Modalverbens oder Stilverben genannt. Och wann dës Hëllefsverbs eleng kee Sënn hunn, änneren oder erweideren se d'Bedeitung vum aktuelle Verb vum Saz.

däitsch Modalverben Dës Hëllefsverben, déi genannt ginn, sinn no dem Thema am Saz konjugéiert, an an dësem Fall gëtt dat eigentlecht Verb vum Saz am Infinitiv fonnt, dat heescht um Enn vum Saz ouni Konjugatioun.

Dës Verben kënnen och als Haaptverb am Saz benotzt ginn. Dës Verben, genannt Modalverben op Däitsch, an hir allgemeng Bedeitungen an hir Konjugatiounen no Individuen an der haiteger Zäit ginn hei ënnendrënner. An der Tabell hei ënnendrënner modal modalverbi Wann et benotzt gëtt fir Wonsch a Wonsch ze heeschen, gëtt et meeschtens als Möchten benotzt amplaz Mögen am Alldag. Aus dësem Grond ginn d'Conjugatiounen vum Verb möchten, nieft de Modalverbs, niewent dem Dësch ginn.

Modalverben

Also wéi eng Bedeitung füügt Modalverben dem Saz bäi? Ginn et Modalverben Stil Hëllefsverben an eisem Türkeschen?

Natierlech gëtt et. Ähnlech wéi loosst eis Iech Beispiller wéi folgend:

Ech well heem goen.

Ech wëll Kuch iessen.

Ech kann an dëser Schwämm schwammen.

Ech kann dësen Auto flécken.

Ech ka sangen.

Ech kann Velo fueren.

Ech ka séier lafen.

Dir kënnt Sätze wéi uewen op Däitsch benotzen. Modalverben Mir kënne Sätz simuléiert mat Benotze.

Loosst eis elo léieren iwwer dës Hëllefsverbe genannt modalverben op Däitsch an hir Bedeitungen.


MODALVERBEN

kann dierfe maachen, kënnen, kënnen, trauen,
können kënnen, kënnen, wëssen, verstoen, fäeg sinn, fäeg sinn, kënnen
mogeny wëllen, gär hunn, gär hunn, geneigt sinn, gär hunn, wënschen, sinn
muss musse maachen, musse maachen, musse maachen, soll / soll
sollen gefrot ze ginn ze maachen, gefuerdert ze ginn, gefuerdert ze ginn, soll / soll, gesot ginn
wëlle maachen wëllen, Wonsch, Nofro, sinn an Nout

däitsch Modalverben dat ass, Hëllefsverbe si wéi uewen. Wéi Dir hei kënnt gesinn, ginn et kleng Ënnerscheeder am Sënn tëscht Modalverbens. z.B. kann handele kënnen, Permis hunn a Lizenz dofir maachen, Permis hunn, dat heescht datselwecht können Et gëtt benotzt fir heeschen ze kënnen handelen, Muecht a Kraaft hunn, Fäegkeet hunn, kënnen.

 

Uschlëss no den däitsche MODALVERBEN PERSOUNEN

PARTEIEN kann können mogeny muss sollen wëlle maachen
ech muss kënnen mag muss Herrgott wäert
du darfst kannst magst musst sollst willst
ch / steht / n muss kënnen mag muss Herrgott wäert
mir kann können mogeny muss sollen wëlle maachen
Du puffen Kegel mogt musst sollt wollt
steht kann können mogeny muss sollen wëlle maachen
Aug kann können mogeny muss sollen wëlle maachen

D 'Tabelle hei ModalverbenD'Schéiss vun de Leit ginn. Fir Modalverbens korrekt a Sätz ze benotzen, ModalverbenEt ass noutwendeg de Schëss vun de Leit no de Leit ze memoriséieren. Mir kënnen dës Tabell och an engem gréissere Bild gesinn:

Däitsch Modalverben

Däitsch Modalverbens si wéi uewen. Dës Modalverbene gi meeschtens a Sätz mam Haaptverb benotzt. Modalverbens a Sätz si ginn zum Thema ugezunn an an dësem Fall tatsächlech Verb vum Saz am Infinitiv nämlech ouni ze schéissen um Enn vum Saz fonnt. Modalverbens kënnen och als Haaptverb an engem Saz benotzt ginn. An dësem Fall si se normalerweis do wou d'Verb soll sinn.

Uewen Modalverben Mir hunn d'Konjugatiounen ginn, also wa mir de modalverben an de richtege Verb an engem Saz benotzen, dat heescht an engem Saz béid Modalverben A wann e richtegt Verb fonnt gëtt, da gëtt Modalverben nom Thema konjugéiert, an de richtege Verb wäert um Enn vum Saz als infinitiv ouni Flexioun sinn. Mir hu scho gesinn wat d'Infinitiv Form vun engem Däitsche Verb ass a wéi e Verb an Däitsch no Individuen konjugéiert ass, an eisem Däitschen Verb Konjugatiounsunterrecht. Déi, déi et net wëssen, kënnen déi Lektioun liesen.

Loosst eis elo e puer Beispiller Sätz op Däitsch parallel mat eisen Erklärungen schreiwen.


Däitsch Modalverben Beispill Sätz

Loosst eis direkt Sätz mat Modalverben schreiwen

SUBJECT + MODALVERB + ANER ITEMS + ORIGINAL VERB (A FALL VUN MASTER)

Ich kann schwimmen.

Ech kann schwammen.

Du kannst schwimmen.

Dir kënnt schwammen.

Dem Mary säi Blutt.

Meryem ka lafen.

Wir kannen rennen.

Mir kënne lafen.


Loosst eis Froesätz mat Modalverben schreiwen

Kann ech schwimmen?

Kann ech schwammen?

Kannst du schwimmen?

Kënnt Dir schwammen?

Kann Ahmet rennen?

Kann den Ahmet lafen?

Kannen wir rennen?

Kënne mir lafen?


Loosst eis negativ Sätz mat Modalverben schreiwen

Ich kann net schwimmen.

Ech kann net schwammen.

Du kannst net schwimmen.

Dir kënnt net schwammen.

Mehmet kann net rennen.

Mehmet kann net lafen.

Wir kann net rennen.

Mir kënnen net lafen.


Gemëschte Sätz iwwer Modalverben

Loosst eis elo gemëschte Sätze maachen, eis Sätz kënnen op tierkesch iwwersat ginn als haiteg oder haiteg Zäit. zum Beispill Ich kann rennen Saz "ech kann lafen"Als" oder "Ech kann lafenMir kënnen als "iwwersetzen.

Ich möchte keinen Kaffee trinken.

Ech wëll kee Kaffi drénken.

Möchtest du Pizza essen?

Wëllt Dir Pizza iessen?

Wir möchten ins Theater gehen.

Mir wëllen an den Theater goen.

Ihr möchtet ein Buch lesen.

Dir wëllt e Buch liesen.

Ich kann schön malen.

Ech kann schéin molen.

Er kann gut Auto fahren

Hie ka gutt fueren.

Wir können schnell rennen.

Mir kënne séier lafen.

Sie kann net schwimmen.

Hie kann net schwammen.

Ich kann nicht sou früh aufstehen.

Ech kann net moies fréi opstoen.

Du kannst Klavier spielen und singen.

Dir kënnt Piano spillen a sangen.

 

Léif Frënn, an dëser Lektioun hu mir Modalverbens geléiert, wat e wichtegt Thema op Däitsch ass, mir hunn Modalverbens op Däitsch gesinn, mir hu geléiert wéi Modalverbens no Individuen ze schéissen, Modalverben direkt Sätz, Froesätz an negativ Sätz benotzen.

Du och ModalverbenDir kënnt verschidde Sätz mat verschiddene Verbe maachen andeems Dir se benotzt.

Op dës Manéier kënnt Dir d'Thema Modalverben vill besser léieren an Dir wäert d'Thema Modalverben net einfach vergiessen duerch vill Widderhuelungen.

Däitsch Modalverben Dir kënnt all Froen, Meenungen, Virschléi an Ufroen, déi Dir iwwer de Sujet stelle wëllt, an der Fro stellen. All Froe gi vun eis beäntwert.

Léif Frënn, vergiesst net eis Däitsch Léierplaz un aner Frënn ze verkënnegen an ze recommandéieren.

Merci fir de Besuch vun eiser Säit, mir wënschen Iech alles Guddes.

EIS ENGLESCHT IWWERT IWWERT SERVICE. FIR MEI INFORMATIOUN: Englesch Iwwersetzung

Sponsored Links